Aktualny kurs i cena złota - 1 uncja, gram, sztabka

Złoto od wieków uznawane jest za jeden z najcenniejszych kruszców. Kurs tego surowca nie podlega gwałtownym wahaniom i od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Jest to jeden z powodów, dla których wielu inwestorów postanawia ulokować przynajmniej część swoich finansów właśnie w złocie inwestycyjnym. Notowania tego kruszcu zmieniają się z sekundy na sekundę, jednak nie są one gwałtowne. Większe zmiany kursu złota inwestycyjnego można zaobserwować za to w perspektywie kilkuletniej, gdzie wykres wskazuje sukcesywny wzrost. Każdy inwestor planujący zakup tego metalu szlachetnego w atrakcyjnej cenie powinien być na bieżąco z aktualnymi notowaniami. W celu ułatwienia podjęcia decyzji na stronie Srebrnej Mennicy istnieje możliwość sprawdzenia na wykresie kursu uncji złota. Cena aktualizowana jest co 5 minut.

Kurs uncji złota - kto ustala cenę?

Popularność złota jako jednej z bezpieczniejszych form inwestycji wynika z tego, że jest to kruszec obecny w większości banków centralnych. Dodatkowo dostępność tego surowca nie jest nieograniczona — niemożliwe jest jego wyprodukowanie, a jedynie wydobycie. Na aktualny kurs złota sprzedawanego w formie monet bulionowych lub sztabek wpływa jednak szereg czynników. I choć nawet spowolnienie gospodarcze nie skutkuje nagłym spadkiem jego wartości, to ceny mogą ulegać pewnym wahaniom.

Ustalenie ceny złota to tzw. Gold Fixing. Odbywa się on 2 razy dziennie, 5 dni w tygodniu i dokonywany jest przez członków London Gold Market Fixing o godzinie 10:30 oraz 15:00 czasu londyńskiego. Oprócz zadania, jakim jest ustalanie ceny 1g złota, London Bullion Market Association (LBMA) ustanowił również standard jego jakości obejmujący czystość 99,5% dla sztabek akredytowanych.

Od czego uzależniona jest aktualna cena złota inwestycyjnego?

Cena złota za 1 uncję - podobnie jak w przypadku innych towarów - jest mocno uzależniona od popytu i podaży. Zanim jednak inwestor zdecyduje się na przeznaczenie części środków na zakup złota bulionowego po określonym kursie, powinien zdawać sobie sprawę z tego, co wpływa na kształtowanie się jego ceny. Na zmiany w notowaniach tego kruszcu oddziałuje m.in. kurs dolara amerykańskiego, w którym wyrażana jest cena surowca. Nie bez znaczenia są również czynniki społeczne i gospodarcze. Przyjmuje się ponadto, że im wyższa jest inflacja, tym większy jest popyt, co z kolei przekłada się na wyższy kurs uncji złota. Cena uzależniona jest także od stóp procentowych. Ich niski poziom oznacza dla inwestorów nieopłacalność trzymania środków na lokatach bankowych. To z kolei sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inne formy inwestycji.

Inwestycja w sztabki złota i monety bulionowe - sprawdź notowania

Inwestorzy decydują się zwykle na zakup fizycznego złota inwestycyjnego w formie sztabek lub monet bulionowych. Te drugie dostępne są w sprzedaży w nieco wyższej cenie - sztabka złota o wadze 1 uncji będzie nieco tańsza niż ważąca tyle samo moneta bulionowa. Wynika to m.in. z wyższych kosztów produkcji, jednak duże znaczenie ma również to, że wiele z emitowanych monet ma także wartość kolekcjonerską. Należą do nich produkty inwestycyjne pochodzące ze znanych mennic lub takie, które upamiętniają ważne wydarzenia. O ile uncja złota ma cenę niepodlegającą gwałtownym wahaniom, to monety bulionowe mogą znacznie różnić się masą. Te produkty inwestycyjne są bowiem bite w masie od 1 g do nawet 1 kg. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku złotych sztabek. W sprzedaży dostępne są zwykle takie o wadze części lub wielokrotności jednej uncji trojańskiej. Osoby dysponujące większymi finansami mogą pokusić się również o zakup sztabki o masie 100 g lub 1 kg.

Loading...