Platyna

Zwyczaj przechowania swoich finansów na lokatach lub koncie w banku zaczyna tracić na popularności. Coraz więcej osób w dobie inflacji i światowych kryzysów ekonomicznych szuka innych form inwestowania. Metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, już od wieków uchodzą za stosunkowo bezpieczny sposób dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Swoją uwagę warto jednak zwrócić także na platynę. Jest to stosunkowo młody metal inwestycyjny, który został odkryty dopiero w pierwszej połowie XVIII wieku. Może być jednak alternatywą lub dodatkiem do innych produktów inwestycyjnych. Srebrna Mennica oferuje sztabki i monety z platyny. Cena za gram uzależniona jest głównie od aktualnego kursu.

Początki historii platyny

Cena platyny nie zawsze była tak wysoka jak obecnie. Po raz pierwszy odkryta została w Kolumbii, jednak nie od razu zdawano sobie sprawę z jej wartości. Sama nazwa „platyna” pochodzi od hiszpańskiego „platina” oznaczającego „sreberko".

Surowiec ten przyklejał się często do złóż złota i był z automatu odrzucany. Nie zdawano sobie wtedy sprawy z potencjału płynącego z wydobycia platyny. Jest to kruszec bardzo rzadki. Platynę można znaleźć tylko w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Zimbabwe i Etiopii. Jednakże to Republika Południowej Afryki może poszczycić się monopolem na dostawy tego cenionego obecnie kruszcu. Ponad 80% podaży platyny pochodzi właśnie z RPA.

Cena platyny za gram — dlaczego kurs platyny rośnie?

Na wzrost popularności, a co za tym idzie — ceny platyny za gram, wpływ miało wykorzystanie jej w wielu gałęziach przemysłu. Szczególnie duży udział ma w branży motoryzacyjnej. Platyna wykorzystywana jest przez producentów katalizatorów samochodowych. Dodatkowo, dzięki jej wyjątkowo dobremu przewodnictwu, stanowi ważny element przemysłu elektronicznego i elektrycznego. Produkty z platyny odnotowują wzrost cen także ze względu na spory popyt na technologie związane z ekologią i medycyną. Surowiec ten jest ponadto metalem, który świetnie sprawdza się w branży jubilerskiej. Platyna jest kowalna, ciągliwa i bardzo podatna na kształtowanie. Jednocześnie nie koroduje, nie matowieje i pięknie się prezentuje w formie biżuterii ze względu na wyższy połysk w porównaniu do wyrobów za złota.

Monety platynowe i sztabki z platyny — dlaczego warto w nie inwestować?

Monety bulionowe z platyny i sztabki platynowe stają się coraz popularniejszymi produktami inwestycyjnymi. Wiele osób, które nie mają obszernej wiedzy i doświadczenia w inwestowaniu na giełdzie, decyduje się na zakup tego kruszcu w formie fizycznej. Na rynku dostępnych jest wiele numizmatycznych klasyków oraz sztabki platynowe od znanych i cenionych na całym świecie producentów. Podobnie jak w przypadku złota czy srebra notowania platyny wpływają na ostateczną cenę produktów inwestycyjnych. Zakup platynowej monety to inwestycja długoterminowa. Biorąc pod uwagę zmienność notowań i jednoczesny systematyczny wzrost wartości tego kruszcu na przestrzeni lat istnieje duża szansa na uzyskanie dodatniej stopy zwrotu.

Inwestuj bezpiecznie w platynę - monety bulionowe w ofercie Srebrnej Mennicy

Najlepszą i najbezpieczniejszą formą inwestycji w platynę jest zakup dokonany u sprawdzonego dostawcy. Do takich z całą pewnością zliczyć można nasz sklep internetowy. W Srebrnej Mennicy masz pewność, że kupujesz wykonaną z platyny monetę bulionową pochodzącą od znanego i cenionego producenta. Nasz asortyment obejmuje sztabki i monety, wśród których każdy inwestor znajdzie produkt odpowiedni do swoich potrzeb. Tak samo jak w przypadku wyrobów ze srebra i złota warto na bieżąco śledzić trendy ekonomiczne i analizować wykresy, aby skorzystać z najlepszej okazji do zakupu. Kupując platynę w postaci monet, zyskuje się nierzadko produkt o wartości kolekcjonerskiej i bogatej historii. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup słynnej Brittani o wadze 1 uncji, czy monety platynowej przedstawiającej Kookaburrę, masz pewność, że zakupiony produkt pochodzi z legalnego źródła. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem zebranym w niniejszej kategorii.

Filtruj według

Cena

Loading...