Monety obiegowe

Srebro inwestycyjne kojarzy się dzisiaj głównie z popularnymi na całym świecie monetami bulionowymi, czy sztabkami lokacyjnymi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeszcze kilkanaście lat temu monety z dużą zawartością srebra stanowiły używany powszechnie środek płatniczy i występowały w normalnym obiegu handlowym. Historyczne monety obiegowe mogą zatem stanowić doskonałą alternatywę, jeżeli chodzi o inwestycję w srebro - ich dostępność na rynku jest spora, a ceny często bywają bardzo atrakcyjne.

Czym są monety obiegowe?

Monety obiegowe to fizyczne pieniądze, które są lub były używane w codziennych transakcjach handlowych. Będąc legalnym środkiem płatniczym, akceptowanym przez społeczeństwo funkcjonują w gospodarce danego kraju. Monety obiegowe mogą mieć różne nominały, czyli wartości, i są wybite przez krajowy bank centralny lub mennicę państwową. Monety obiegowe różnią się od monet kolekcjonerskich czy inwestycyjnych, ponieważ ich głównym celem jest ułatwianie płatności i transakcji codziennych. Zazwyczaj mają one standardowe wzory i są wyprodukowane w dużej ilości, aby zaspokoić potrzeby handlu i obrotu pieniędzmi w gospodarce.

Srebro śmieciowe - "junk silver"

"Junk silver" to termin używany w odniesieniu do starych, zużytych monet srebrnych, które zawierają pewną ilość czystego srebra. Nie są to monety kolekcjonerskie ani numizmatyczne, a raczej monety obiegowe, których główna wartość wynika z zawartości srebra. Monety "junk silver" były używane jako środek płatniczy, ale z biegiem czasu straciły swoją nominalną wartość i traktowane są głównie jako surowiec srebrny. Inwestorzy często kupują monety "junk silver" ze względu na ich zawartość srebra jako formę inwestycji w metal szlachetny.

Ponieważ monety "junk silver" mają wartość opartą na zawartości srebra, ich wartość może się zmieniać wraz z cenami srebra na rynku surowców. Inwestorzy mogą nabywać monety junk silver jako formę zabezpieczenia przed inflacją lub jako sposób dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego.

Filtruj według

Cena

Loading...