Kolekcje srebrnych monet dla początkujących inwestorów - od czego zacząć?

Kolekcjonowanie monet to jedna z najbardziej popularnych i jednocześnie najstarszych form rozrywki. Dla wielu osób nie jest to jednak tylko i wyłącznie hobby, ale także i sposób na  doskonałą inwestycję. Wartość kolekcjonerska monet może znacząco wzrosnąć z biegiem czasu, zwłaszcza jeśli są to egzemplarze rzadkie - o ograniczonej liczbie wybić, pochodzące z ważnych historycznie okresów, lub mające specyficzne cechy numizmatyczne. Dla inwestorów są one więc świetnym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego.  Przy odpowiednim podejściu i wiedzy, kolekcjonowanie monet może być więc nie tylko pasją, ale i skutecznym sposobem na ochronę kapitału przed inflacją czy niepewnością rynkową. Wiele osób jednak nie wie, od czego zacząć, jeśli chodzi o tworzenie własnej kolekcji. Wychodząc początkującym naprzeciw, w dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, dlaczego warto zwrócić uwagę na srebrne monety - zwłaszcza na początku budowania swojej kolekcji. 

Dlaczego warto zacząć od srebra?

Inwestycja w metale szlachetne poprzez zakup srebra stanowi atrakcyjną opcję przede wszystkim ze względu na jego dostępność cenową. Jest to szczególnie istotne dla nowicjuszy na rynku, którzy szukają sposobów na efektywne wejście w świat numizmatyki i inwestycji bez potrzeby znacznego angażowania kapitału. Przystępność cenowa pozwala na stopniowe budowanie kolekcji srebrnych monet, co w perspektywie może przynieść znaczące zyski.

Systematyczne inwestowanie w serie monet srebrnych umożliwia kumulację wartości przy niskim ryzyku. Dzięki temu, inwestorzy mają możliwość formowania kompletnych zestawów, które z czasem mogą zyskiwać na wartości, zwłaszcza gdy seria zostanie zakończona i numizmaty staną się coraz bardziej rzadkie i jednocześnie pożądane na rynku. Kompletna i zachowana w doskonałym stanie kolekcja srebrnych monet może być później odsprzedana z korzyścią finansową.

Kolekcje srebrnych monet odpowiednie dla początkujących

Monety bulionowe to doskonały punkt wyjścia dla osób zaczynających budować swoją kolekcję. Są one łatwo dostępne, a ich cena jest bliska wartości rynkowej srebra, co czyni je atrakcyjnymi i przystępnymi. Warto też zwrócić uwagę na monety z niskimi nakładami, które z czasem będą coraz bardziej pożądane ze względu na ich rzadkość. Początkujący kolekcjonerzy powinni szukać emisji limitowanych, które nie wymagają znacznych inwestycji, ale mają potencjał wzrostu wartości.

Chińska Panda srebna moneta

Oto kilka proponowanych przez nas serii monet kolekcjonerskich:

Chińska Panda

Chińska Panda to prestiżowa seria złotych i srebrnych monet bulionowych, która zadebiutowała w 1982 roku. Co roku na rewersie prezentowany jest nowy wizerunek Pandy Wielkiej, nadając monetom unikalności i wartości kolekcjonerskiej. Awers przedstawia natomiast Pawilon Modlitwy o Urodzaj, czyli główny budynek kompleksy Świątyni Nieba.  Seria Chińska Panda zyskała globalne uznanie i jest aktualnie popularna zarówno wśród inwestorów, jak i kolekcjonerów. 

Australijski Koala

Moneta Australijski Koala emitowana jest przez The Perth Mint od 2007 roku. Przedstawia jedno z najbardziej charakterystycznych i jednocześnie uroczych zwierząt Australii. Stanowi ona doskonałą inwestycję w metale szlachetne, ponieważ wybijana jest ze srebra próby 999,9. Wizerunek koali zmieniany jest co roku, co sprawia, że moneta ta cieszy się dużym zainteresowaniem także wśród kolekcjonerów. Na awersie natomiast zawsze widnieje portret Królowej Elżbiety II. 

Germania

Germania to dość nowa seria srebrnych monet bulionowych, wprowadzona do obiegu w 2019 roku przez Germania Mint. Charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, dostępną w wersjach BU i PROOF. Co roku moneta ta zachwyca nowymi, innowacyjnymi wzorami na rewersie, które często nawiązują do mitologii i historii, dodając serii nie tylko wartości materialnej, ale i kulturowej​. 

Lunar

Seria Lunar produkowana przez The Perth Mint od 1996 roku. Opiera się ona na chińskim zodiaku i prezentuje 12 zwierząt, którym przypisane są poszczególne lata. Na awersie, podobnie jak w przypadku Australijskiego Koali, pojawia się portret Królowej Elżbiety II. Rewers każdego roku przedstawia nowy wzór związany ze zwierzęciem danego roku zodiaku. 

Jak prawidłowo przechowywać kolekcje monet srebrnych?

Odpowiednie przechowywanie kolekcji monet srebrnych jest niezwykle ważne, aby zachować ich wartość. Należy przede wszystkim używać specjalnie zaprojektowanych albumów, kapsuł, etui lub folderów wykonanych z materiałów, które nie reagują z metalami. Monety powinny być także przechowywane w suchym miejscu, z dala od skrajnych temperatur i wilgotności, aby zapobiec korozji i pleśnieniu. Warto także rozważyć użycie środków pochłaniających wilgoć, aby utrzymać w nim optymalne warunki.

Kolekcje monet srebrnych - czy faktycznie warto je zbierać?

Wybór srebrnych monet jako fundamentu kolekcjonerskiego to z pewnością dobry początek przygody z numizmatyką. Ten metal szlachetny zapewnia solidne podstawy dla przyszłego rozwoju i potencjalnych inwestycji. Z czasem, wraz z nabywaniem doświadczenia i poszerzaniem horyzontów, kolekcjonerzy mogą eksplorować bardziej zaawansowane aspekty numizmatyki, a ich zbieractwo może przerodzić się w pasję przynoszącą nie tylko satysfakcję estetyczną, ale i materialne korzyści. Warto więc rozpocząć od srebra, a dopiero później rozpatrywać inwestycję w kosztowniejsze metale.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...