Wirtualne czy fizyczne srebro inwestycyjne? - poradnik inwestycji w srebro w 2023 roku. Czy warto inwestować w srebro?

W chwiejnym świecie inwestycji jest niewiele rzeczy, których można być całkowicie pewnym. Jedną z nich jest fakt, że srebro często jest niedoceniane przez doświadczonych inwestorów. Podążający ich śladami początkujący również obawiają się tego kruszcu, stawiając tym samym na bezpieczniejsze złoto lub bardziej ekscytującą platynę. W dzisiejszym wpisie pochylimy się więc nad wyjątkowym metalem szlachetnym, jakim bez wątpienia jest srebro. Czy warto w nie inwestować? Co warto mieć na uwadze przy pierwszym zakupie fizycznego lub wirtualnego srebra? Wszystko wyjaśnimy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury.

Czy warto inwestować w rynek srebra?

To pytanie, które wielu inwestorów zadaje sobie przed ulokowaniem kapitału w rynek srebra. Złoto bowiem kusi ich zdecydowanie bardziej - mówi się, że jest bezpieczniejsze, a przede wszystkim gwarantuje większe zyski. Okazuje się jednak, iż nieprzewidywalność kursów srebra może okazać się bardzo korzystna dla osób, którym zależy na szybkim zysku. Warto bowiem pamiętać o tym, że szybkie spadki idą w parze z równie szybkimi wzrostami. Co to oznacza? Wystarczy przyjrzeć się konkretnemu przykładowi.

We wrześniu 2022 roku cena srebra inwestycyjnego za uncję wynosiła ok. 84 zł. Był to największy spadek, jaki odnotowano od lutego tego samego roku. Jednocześnie inwestowanie w srebro nigdy nie było tak opłacalne, jak właśnie we wrześniu 2022 roku - wówczas za 1000 zł można było kupić ok. 11 uncji czystego srebra próby 999. Przez kolejne kilka miesięcy srebro odnotowywało kolejne wzloty i upadki - cena rosła do ponad 100 zł za uncję, aby spać z powrotem poniżej 80 zł. Metal ten jednak wszedł w nowy rok dość stabilnie. Na wykresach kursów można zaobserwować, że z wyjątkiem krótkiego okresu w marcu cena srebra nie spadała poniżej 90 zł. Maj 2023 okazał się bardzo korzystny dla inwestorów tego metalu szlachetnego - cena za uncję przekroczyła 108 zł. Oznacza to, że zakupione we wrześniu 11 uncji można już sprzedać z zyskiem ok. 200 zł. Kwota ta wydaje się niewielka, jednak warto zwrócić uwagę na to, że mowa o przedziale zaledwie ośmiu miesięcy. Już w przeszłości srebro w krótkim czasie osiągało ceny zarówno bardzo wysokie (ok. 120 zł za uncję), jak i bardzo niskie (ok. 70 zł za uncję). Wniosek? Inwestycja w srebro może przynieść imponujące zyski, jeśli pamięta się o regularnym kontrolowaniu kursów metali szlachetnych.

Warto również mieć na uwadze fakt, że srebro jest lepiej dostępne dla inwestorów niż złoto, którego cena za uncję nie spada poniżej 8000 zł od początku 2022 roku. Jest to bardzo wysoka kwota dla osób stawiających pierwsze kroki na rynku metali szlachetnych. Zaczęcie od stosunkowo taniego srebra może być zatem świetną lekcją dla początkujących inwestorów, którzy chcą zrozumieć funkcjonowanie kursów bez tracenia dużych kwot.

Inwestowanie w srebro - na co się zdecydować?

Srebro może przybierać różne formy - eleganckiej biżuterii, granulatu, a nawet sztućców. Przyjmuje się jednak, że instrumentami inwestycyjnymi są wyroby wykonane z próby 999. Największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim sztabki i monety bulionowe - czyli tzw. srebro fizyczne. Warte uwagi są także kontrakty na różnicę kursową CFD (ang. Contract for Difference) i fundusze ETF (ang. Exchange-Traded Fund). W ich przypadku mowa już o kruszcu wirtualnym, nazywanym także papierowym. Są to dwa różne rodzaje inwestowania w srebro, których zyski są uzależnione od wielu różnych czynników.

Inwestycja w srebro fizyczne

Inwestycja w monety bulionowe i sztabki ze srebra to zdecydowanie najpopularniejsza forma lokowania kapitału w tym metalu szlachetnym. Wynika to z faktu, że kruszec fizyczny jest namacalne, co daje inwestorowi poczucie bezpieczeństwa. Inną zaletą inwestycji w srebro fizyczne jest także brak ryzyka kontrpartnera (ang. counterparty risk). Oznacza to, że inwestycja nie zależy od zdolności do spełnienia zobowiązań przez inną stronę.

Inwestycja w monety bulionowe lub sztabki srebra to świetny sposób na zabezpieczenie kapitału przed coraz to bardziej szalejącą inflacją. Jest to metal znacznie mniej oblegany niż złoto, dzięki czemu produkowane z niego wyroby mogą pochwalić się bardzo dużą dostępnością. Na plus jest także niski próg wejścia w inwestowanie w srebro - wyprodukowane z tego metalu są stosunkowo tanie. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że zarówno monety bulionowe, jak i srebrne sztabki są powszechnie akceptowane przez banki i mennice na całym świecie. To umożliwia sprzedaż tych wyrobów niezależnie od miejsca pobytu. Jest to szczególnie istotne dla osób, które decydują się na inwestowanie w srebrne monety ze względów kolekcjonerskich. Uniwersalność i niska cena tego kruszcu pozwala na wymianę poszczególnych egzemplarzy między inwestorami z różnych krajów, a nawet kontynentów.

Warto jednak pamiętać o tym, że inwestycje w srebro fizyczne ma także swoje wady. Mowa tutaj m.in. o trudnościach w waloryzacji - namacalny kruszec nie generuje bowiem dodatkowych dochodów w formie dywidend czy odsetek. Należy mieć także na uwadze fakt, że inwestowanie w srebrne monety lub sztabki wymaga podjęcia kroków w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa. Kruszec fizyczny powinien być przechowywany specjalnej skrytce, którą można wynająć w banku lub firmie udostępniającej tego typu schowki za opłatą. Warto jednak pamiętać o tym, że generuje to dodatkowe koszta. Inwestycja w srebro fizyczne jest jednak zalecana każdej osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę w inwestowanie w ten kruszec.

Inwestycja w srebro wirtualne/papierowe

Inwestycja we wcześniej wspomniane kontrakty CFD i fundusze ETF to alternatywa dla kupowania srebra fizycznego. Cieszy się ona znacznie mniejszą popularnością ze względu na brak namacalności i duże ryzyko kontrpartyjne. Jest ono bezpośrednio związane z możliwością niewywiązania się kontrpartnera funduszu ze zobowiązań wynikających z zawieranych przez fundusz umów. Z racji tego, że ryzyko kontrpartyjne jest dość wysokie, inwestycję w srebro wirtualne zaleca się jedynie doświadczonym inwestorom. Warto jednak mieć ją na uwadze jako ewentualną opcję dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

Srebro wirtualne jest dość abstrakcyjnym dla początkujących pojęciem. Jest to bowiem inwestycja, którą posiada się tylko i wyłącznie na papierze. Posiadając je można np. mieć udziały w funduszu, który inwestuje w srebro, albo kontrakty, które obiecują inwestorowi prawo do pewnej ilości srebra w przyszłości. Dużą zaletą tego sposobu inwestycji jest łatwość zarządzania - np. przy pomocy smartfona lub komputera. Nie ma więc potrzeby wynajmowania schowka lub kupowania sejfu. Dodatkowo inwestowanie w srebro wirtualne pozwala na zakupienie jego małej ilości, a nie w sztabki lub monety. Warto jednak zacząć swoją przygodę od kruszcu fizycznego w celu zbudowania podstawowego portfela inwestycyjnego.

Zakup srebra - jak kupić srebro inwestycyjne w monetach lub sztabkach?

inwestycyjne srebroCzy warto inwestować w srebrne monety lub sztabki? Zdecydowanie tak. Na sam początek przygody z inwestowaniem w srebro wyroby mennicze mogą okazać się świetnym sposobem na ulokowanie kapitału. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby zarówno monety, jak i sztabki kupować jedynie w miejscach godnych zaufania.

Stuprocentowo oryginalne i akredytowane wyroby ze srebra można zakupić przede wszystkim w mennicach i bankach. Obie te placówki są zobowiązane prawem do tego, aby mieć w swoich ofertach jedynie oryginalne produkty, których autentyczność potwierdza certyfikat. Srebro inwestycyjne zakupione w mennicy lub banku może być zatem swobodnie sprzedawane na trenie całego świata.

Banki zazwyczaj ograniczają swoją ofertę do wyrobów polskich. Asortyment mennic natomiast często obejmuje produkty z całego świata. Inwestycja w takie srebrne monety bulionowe jak Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy lub Kanadyjski Liść to nie tylko świetna decyzja biznesowa, ale też ciekawy sposób na nowe hobby. Kolekcjonowanie monet o różnych designach może stać się prawdziwą pasją dla każdego inwestora, który docenia kunszt utalentowanych projektantów. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno mennice, jak i banki doliczają do sprzedawanych przez siebie produktów marże. Jest ona różnicą między ceną zakupu surowca (np. srebra) a ceną sprzedaży gotowego wyrobu (np. monety czy sztabki). Marża marży nierówna, dlatego zaleca się, aby przed zakupem sprawdzić oferty różnych dystrybutorów.

Wirtualne srebro - kiedy warto spróbować wykupić kontrakty CFD na srebro?

Inwestycja w srebrne monety bulionowe lub sztabki często jest w stanie przynieść początkującemu inwestorowi odpowiednie zyski. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego może jednak pomóc w zwielokrotnieniu ulokowanego w tym metalu kapitału. Tutaj z pomocą przychodzą kontrakty CFD. Zaleca się jednak, aby odczekać z wykupywaniem kontraktów CFD do momentu, aż pierwsze inwestycje przyniosą zyski. Znalezienie renomowanego brokera papierowego srebra może bowiem zająć dużo czasu. Warto więc najpierw zakupić srebro inwestycyjne w postaci sztabek, aby ulokować pierwszy kapitał i móc myśleć o jego zwiększeniu.

Inwestycję w srebro wirtualne powinna poprzedzać dokładna analiza rynku. Warto również zagłębić swoją wiedzę na temat tego, jak działają kontrakty CFD i fundusze ETF. Świetnym rozwiązaniem dla osób, które pierwszy raz wykupują tego typu inwestycję, może okazać się rozmowa z profesjonalnym doradcą finansowym. Podstawą umiejętnego inwestowania w srebro wirtualne jest skorzystanie z usług renomowanego, doświadczonego brokera. Podczas poszukiwań odpowiedniego specjalisty warto wziąć pod uwagę to, aby był on regulowany przez odpowiednie organy nadzoru. Przy inwestowaniu w srebro wirtualne należy także obrać odpowiednią strategię, która będzie obejmowała także konkretny cel - np. zwielokrotnienie kapitału trzykrotnie lub uzyskanie założonej kwoty.

Wady inwestycji w srebro fizyczne i ETF na srebro

Jak w przypadku każdej inwestycji, srebro ma również swoje specyficzne wady. Poza tymi wcześniej wymienionymi - charakterystycznymi dla konkretnej formy kruszcu - warto wziąć pod uwagę jego dużą niestabilność. Brak stabilizacji srebra można porównać do miecza obusiecznego. W przypadku, gdy uda się je tanio kupić i drogo sprzedać z pewnością jest ona korzystna dla inwestora. Inaczej jest w przypadku, gdy inwestycja w srebro pochłonęła większość kapitału oszczędnościowego. Wówczas duże zyski i ogromne straty może dzielić kwestia nawet kilku godzin. Należy również pamiętać o tym, że popyt na srebro jest mocno uzależniony od kondycji poszczególnych branż. Jeśli jakaś gałąź przemysłu wykorzystująca ten metal przechodzi kryzys, jest on odczuwalny dla inwestorów. Wówczas niskie ceny za uncję srebra mogą się utrzymywać przez kilka miesięcy.

Czy opłaca się inwestować w srebro? Jeśli jest się początkującym inwestorem - jak najbardziej. Przy regularnym śledzeniu kursów nawet niewielki kapitał może podwoić swoją wartość. Większe kwoty warto jednak lokować w złocie inwestycyjnym. Srebrne monety i sztabki lub kontrakty na srebro mogą być natomiast zabezpieczeniem dla mniejszej części kapitału.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Koszyk

Wróć do sklepu

Koszyk jest pusty.

 

Najczęściej wyszukiwane przez naszych Klientów:

Konto

Zaloguj się

Zaloguj się

Brak konta?
Utwórz konto