Inwestycja w srebro - gdzie bezpiecznie kupić srebro inwestycyjne?

W poprzednim wpisie pochyliliśmy się nad tematem opłacalności inwestowania w srebro. Gdy decyzja o lokowaniu oszczędności w ten metal zostanie już podjęta, pora przejść do konkretów. Tutaj pojawia się jednak pytanie: gdzie kupić srebro inwestycyjne? Warto wybrać placówkę, która zapewni początkującemu inwestorowi najwyższą jakość kruszcu i uczciwą cenę. W tym artykule przyjrzymy się więc najlepszym miejscom, w których można kupić srebro inwestycyjne w sztabce, monetach lub innej postaci. Zapraszamy do lektury.

Zakup srebra inwestycyjnego od osoby prywatnej - czy warto?

Wielu początkujących inwestorów zaczyna swoją przygodę ze srebrnymi wyrobami od przeglądania jak najtańszych ofert. To natomiast często prowadzi ich do ogłoszeń od osób prywatnych. Możliwość zakupienia monety lub sztabki w atrakcyjnej cenie, a także dostawy paczki kurierem często przekonuje inwestorów do zawarcia transakcji. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku podmiotów lokacyjnych należy zachować szczególną ostrożność - zwłaszcza, jeśli dokonuje się pierwszego zakupu.

Zakup srebra inwestycyjnego od osoby prywatnej - zwłaszcza online - wiąże się z dużym ryzykiem. Sprzedający może dysponować sfałszowanym wyrobem… lub nie dysponować nim w ogóle i posługiwać się zdjęciem znalezionym w Internecie. Do zakupu srebra inwestycyjnego od osoby prywatnej powinno zatem dojść dopiero po zadaniu szczegółowych pytań, takich jak:

  • czy wraz ze srebrem kupujący otrzyma certyfikat oryginalności?
  • czy srebro pochodzi z akredytowanej mennicy lub banku narodowego?
  • czy sprzedający zgadza się na odpłatną ekspertyzę?
  • czy istnieje możliwość odbioru osobistego?

Impulsywne kupowanie srebra inwestycyjnego bez zachowania należytej ostrożności może być bardzo niekorzystne dla kupującego. Sprzedający może bowiem wysłać mu towar sfałszowany lub pochodzący z nielegalnej sprzedaży. Początkujący inwestorzy, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z oryginalnym kruszcem zdecydowanie nie powinni korzystać z prywatnych ofert zakupu. Istnieje za to wiele innych placówek, z których usług warto skorzystać przy poszukiwaniu pierwszego instrumentu inwestycyjnego.

Gdzie kupić srebro inwestycyjne?

Zakupu srebra inwestycyjnego można dokonać w miejscach, które są uprawnione do dystrybuowania i sprzedawania czystego srebra. W dzisiejszych czasach inwestorzy mogą wybierać między zakupami stacjonarnymi i internetowymi, co umożliwia stworzenie kolekcji różnorodnych wyrobów o dużej wartości rynkowej. Przyjrzyjmy się zatem placówkom, do których najczęściej zaglądają początkujący inwestorzy nieposiadający doświadczenia w zakupie kruszców.

Zakup srebra inwestycyjnego u jubilera - czy warto?

monety inwestycyjne zestawPoczątkujący często szukają pierwszych wyrobów ze srebra w salonach jubilerskich. Wielu z nich chce w ten sposób połączyć inwestycję z praktycznym zastosowaniem instrumentu. Ozdobny sygnet lub delikatny łańcuszek ze srebra może przecież stanowić piękną pamiątkę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie zaleca się zakupu biżuterii jako instrumentu inwestycyjnego.

Z czego to wynika? Z natury i właściwości samego srebra. Próba 999 w przypadku tego metalu jest bardzo miękka, a co za tym idzie - ma niską odporność na ścieranie. To sprawia, że wykonanie biżuterii z czystego srebra jest bardzo trudne, a powstałe wyroby szybko tracą piękny połysk. Z tego powodu jubilerzy dodają do stopu różne metale przejściowe. Dzięki nim wyroby ze srebra stają się odporniejsze na uszkodzenia i zarysowania. Dodawanie różnych metali przejściowych pozwala także na uzyskanie wyjątkowego koloru. Dla przykładu - wymieszanie stopu srebra z niewielką ilością miedzi pozwala na uzyskanie złoto-różowego odcienia.

Dodatki innych metali sprawiają, że srebrna biżuteria traci swoją wartość jako instrument inwestycyjny. W polskich salonach jubilerskich najczęściej występują wyroby o próbach 925, 875 i 800 - szczególnie te dwie ostatnie są już mocno zanieczyszczone, co bardzo obniża ich wartość inwestycyjną. Należy też pamiętać o tym, że do ceny biżuterii doliczane są również dodatkowe koszty, takie jak opłata dla autora projektu i wartość użytych materiałów. Co to oznacza dla ewentualnego inwestora? W dużym skrócie: kupuje on drogą biżuterię, aby sprzedać ją znacznie taniej. Ewentualnego kupca nie interesuje bowiem design i wygląd instrumentu inwestycyjnego, tylko to, ile czystego srebra on zawiera.

Czy zakup srebra u jubilera jest zatem opłacalny? Jeśli mowa o srebrze - absolutnie nie. Niektóre salony jubilerskie oferują jednak możliwość zakupu srebra inwestycyjnego w postaci sztabek - należy jednak liczyć się z naliczeniem dość wysokiej marży. Warto zdecydować się na renomowaną placówkę, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem na rynku i pozytywnymi opiniami klientów. Istnieje także możliwość poproszenia pracownika salonu o okazanie certyfikatu poświadczającego oryginalność kupowanego srebra.

Sklepy numizmatyczne ze srebrnymi monetami

Gdzie kupować srebrne monety, aby mieć pewność, że są one oryginalne i wartościowe? Oczywiście w sklepach numizmatycznych. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać tego typu placówki nie oferują jedynie historycznych egzemplarzy. Każdy renomowany sklep numizmatyczny zaopatruje się także w najnowsze kolekcje monet bulionowych lub oferuje klientom możliwość sprowadzenia ich w ramach indywidualnego zamówienia.

Niepodważalną zaletą sklepów numizmatycznych w kontekście kupna srebra inwestycyjnego jest duża wiedza zatrudnionych tam pracowników. Numizmatycy chętnie doradzają klientom zwłaszcza w zakresie wyboru odpowiednich monet bulionowych. Dysponują oni obszernymi katalogami, w których można znaleźć specyfikacje poszczególnych egzemplarzy, czyli informacje dotyczące jej składu, designu, pochodzenia itp. Numizmatycy są także zobowiązani do sprzedaży jedynie autentycznych, certyfikowanych wyrobów ze srebra - wystarczy poprosić o okazanie odpowiedniego dokumentu, który potwierdza oryginalność wyrobu. Wiele sklepów numizmatycznych posiada również strony internetowe, co pozwala na wygodny zakup srebra inwestycyjnego online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Należy jednak pamiętać o tym, że ceny zakupu srebra inwestycyjnego w sklepie numizmatycznym nie są stałe. Lokale te są często prowadzone przez kolekcjonerów i hobbystów, którzy na bieżąco śledzą obowiązujące na rynku trendy. Jeśli panuje duże zainteresowanie jakąś monetą lub sztabką, właściciel sklepu numizmatycznego może podnieść jej cenę. Może to być szczególnie problematyczne w przypadku, gdy inwestorowi lub kolekcjonerowi zależy na jakimś konkretnym egzemplarzu. Jak w przypadku salonów jubilerskich, tutaj także warto zachować ostrożność. Przed dokonaniem zakupu w sklepie numizmatycznym należy zapoznać się z opiniami klientów i upewnić się, że oferowany w nim towar jest oryginalny.

Zakup srebra inwestycyjnego w banku lub mennicy

Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, gdzie można bezpiecznie kupić sztabki srebra inwestycyjnego. Dotyczy to szczególnie początkujących inwestorów, którzy nie mają obycia z certyfikatami oryginalności i są pewni tego, czy rozpoznaliby fałszywy dokument. W ich przypadku zaleca się dokonanie pierwszego zakupu srebra inwestycyjnego właśnie w banku lub mennicy.

Banki i mennice to placówki, które muszą funkcjonować według ścisłych regulacji prawnych. Procedury weryfikacji i certyfikacji dostępnych w nich produktów są znacznie bardziej rozbudowane i rygorystyczne, niż w przypadku jubilerów i sklepów numizmatycznych. To właśnie dzięki nim kupno srebra inwestycyjnego w mennicy lub banku jest procesem bezpiecznym i kontrolowanym przez wykwalifikowanych pracowników, którzy przeszli odpowiednie szkolenia i kursy. Tutaj jednak pojawia się pytanie: gdzie najlepiej kupić srebro? Zarówno w przypadku banku, jak i mennicy zakup kruszcu w danej placówce ma swoje plusy i minusy.

Banki oferują kompleksową obsługę zwłaszcza dla początkujących inwestorów. Wraz z zakupem srebra inwestycyjnego można otrzymać informację na temat wynajmu skrytki bankowej. Tego typu schowki są objęte różnymi zabezpieczeniami - monitoringiem, systemem alarmowym, nadzorem personelu itp. Do skrytki bankowej dostęp ma jedynie osoba wynajmująca - pracownik banku przy każdej wizycie będzie wymagał od niej okazania ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Jest on zobowiązany do odprowadzenia klienta do schowka i asystowania przy otwarciu, jednak nie ma upoważnienia do wglądu w jego zawartość. Jeśli inwestorowi zależy na pełnym poczuciu bezpieczeństwa, przy okazji zakupu srebra inwestycyjnego w banku może on wynająć taką skrytkę i oddać kruszec w ręce personelu placówki.

Należy jednak pamiętać o tym, że przechowywanie srebra inwestycyjnego w banku wiąże się z uiszczaniem corocznej opłaty za wynajem. Jej wysokość zależy od oferty placówki, jednak ceny wahają się między 300 zł a 700 zł. Dodatkowo bank może podwyższyć cenę wynajmu w sytuacji, jeśli klient chce zwiększyć pojemność skrytki. Tutaj warto mieć na uwadze to, że srebro inwestycyjne samo w sobie nie jest drogie. Może dojść zatem do absurdalnej sytuacji, w której koszty wynajmu skrytki będą przewyższały wartość jej zawartości.

Na niekorzyść banków może także przemawiać wąska oferta sztabek i monet bulionowych. Zazwyczaj jest ona ograniczona do egzemplarzy wybijanych w danym kraju. Mennice natomiast oferują szeroki wybór produktów z całego świata. Tak rozbudowany asortyment z pewnością ucieszy kolekcjonerów numizmatów. Mennice oferują także możliwość zakupu wyrobów ze srebra inwestycyjnego w przedpremierze. Jeśli inwestorowi zależy na jakiejś konkretnej monecie lub sztabce może on złożyć zamówienie, uiścić opłatę, a następnie poprosić o informację o dostawie produktu, aby móc go odebrać osobiście. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że mennice mogą oferować wyższe ceny, co wynika m.in. z kosztów dostawy produktów z kraju produkcji do Polski, cen procedur weryfikacyjnych, a także narzuconej marży.

Srebro inwestycyjne - gdzie kupić, aby nie przepłacić?

Niezależnie od tego, gdzie kupuje srebro inwestycyjne, należy liczyć się doliczoną do jego wartości marżą. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że dodatkowe koszty są efektem zapewniania jak najwyższego bezpieczeństwa każdej transakcji. Jeśli inwestorowi zależy na jak najniższej cenie zakupu srebra inwestycyjnego, zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą dealerów i salonów metali szlachetnych. Często oferują one atrakcyjne ceny, które mogą konkurować z tymi menniczymi, bankowymi lub jubilerskimi. Warto jednak zapłacić więcej, aby mieć pewność, że pierwsze zakupione wyroby ze srebra są oryginalne, wysokojakościowe i powstały z kruszca wydobytego w sposób etyczny. Renomowana mennica lub bank będzie idealnym wyborem na miejsce zakupu pierwszego srebra inwestycyjnego.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Koszyk

Wróć do sklepu

Koszyk jest pusty.

 

Najczęściej wyszukiwane przez naszych Klientów:

Konto

Zaloguj się

Zaloguj się

Brak konta?
Utwórz konto